Radiologie plus s.r.o.


Jak se na UZ (sono) vyšetření připravit?

K vyšetření břicha a malé pánve, včetně vyšetření břišních a pánevních cév, přichází pacient nalačno, tedy nesnídá, s naplněným močovým měchýřem, může se pouze napít malého množství (do 100ml) vody nebo čaje – např. na zapití léků. Tuto podmínku je nutné dodržet, neboť naplněný žaludek brání zobrazení břišních orgánů. V akutních případech vyšetřujeme i tyto pacienty bez přípravy.

Speciální příprava je potřeba při vyšetření střev. Pacient by měl 1 - 2 hodiny před vyšetřením popíjet vodu nebo ovocnou šťávu bez bublinek v celkovém množství 1 - 1,5 litru. Je důležité, aby posledních 30 minut před vyšetřením nemočil.

Ostatní UZ vyšetření - bez přípravy.

Ultrazvuková vyšetření, prováděná na našem pracovišti:

 • břišních orgánů a peritoneální dutiny                                                                                                               Diagnostický ultrazvuk ECUBE15
 • ledvin a retroperitonea
 • pánve a urogenitálního systému
 • pyloru a gastroesofageálního refluxu u dětí                
 • žaludku a střev
 • krku - štítné žlázy, slinných žláz, uzlin
 • muskoloskeletálního aparátu - klouby, šlachy, svaly, měkké tkáně
 • pleurálních dutin
 • prsou 
 • cév: - periferní končetinové tepny a žíly, 
 •        - magistrální mozkové tepny (karotidy),
 •        - břišní aorta a renální tepny                             

                                                                             Ultrazvuk

Co je ultrazvukové vyšetření?

Vyšetření ultrazvukem nebo také sonografie je zavedená a efektivní neinvazívní (tedy pacienta nijak nezatěžující) zobrazovací metoda, která využívá ultrazvukového vlnění s vysokou frekvencí pro zobrazení tkání a orgánů ve vyšetřované oblasti lidského těla. Ultrazvukové vlnění je do těla pacienta vysíláno pomocí speciální ultrazvukové sondy, uvnitř těla se odráží od tkání a orgánů a sondou je zpět přijímáno a dále zpracováno ve dvojrozměrný obraz, který  lze sledovat na obrazovce ultrazvukového přístroje. Ultrazvukový přístroj tedy funguje na stejném principu jako sonar používaný v námořnictví, stejným mechanismem se orientuje v prostoru také například netopýr.

Nejčastěji se ultrazvukem vyšetřují orgány dutiny břišní (játra, slezina, ledviny, slinivka břišní, močový měchýř, střeva) a dále povrchové tkáně. Ultrazvukem lze také vyšetřit cévní systém nebo srdce. Vyšetření není časově náročné, je nebolestivé a nemá prokázané škodlivé účinky na lidský organismus - proto jím lze vyšetřovat i těhotné ženy.

Co je to dopplerovské vyšetření?

Dopplerovské ultrazvukové vyšetření navíc umožňuje podrobně posoudit nález na cévním řečišti, zejména změřit rychlosti toku v jednotlivých cévách. Výsledkem vyšetření je pak posouzení cévní průchodnosti, stupeň zúžení či  uzávěr cévy. 

                                                 


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Diagnostický ultrazvuk ECUBE15               Diagnostický ultrazvuk ECUBE15

Nejvyšší model ultrazvukové řady ECUBE s prémiovými funkcemi vyniká svou rychlostí a vysokým rozlišením obrazu, dosahuje prvotřídní kvality zobrazení struktur i při vyšší penetraci.

                                                Diagnostický ultrazvuk ECUBE11